Кристина Захариева
Приятели
Тръгнахме за село Беленци една ранна сутрин на стоп. Трима добри приятели – Тошо, Васил и аз. Бяхме си взели тъкмо изпита по патоанатомия, приключихме със сесията и пред нас се ширна цялата безметежност на ваканционния студентски живот. С хлапашкото самочувствие на полузавършили доктори, с крилатата радост, че лятото предстои и че всичко е пред нас.
В Беленци живееше бабата на Тошо и той все нямаше време да я навести, а старата жена се кахъреше какво се случва с тоя неин пораснал внук. Взе ни един чичка първо до Ябланица. После ни качи една уазка с работници от Златна Панега. Като ни изтърси насред пътя, шофьорът каза, че оставали някакви си пет-шест километра и ние поехме пеша. Брахме малини и диви ягоди, пяхме, обсъдихме пак микроскопските препарати от практическия изпит, както и готиното Силве от 45. група. И още всичките вселенски неща, които биха могли да вълнуват волните ни сърца. Тичахме по прашния път, сядахме за по цигара, брахме цветя по мое настояване и почти не усетихме как стигнахме къщата на баба Гана.
А тя - накрая на селото. Три баира я ограждаха, отгоре я вардеше синьо небе, а долу – камениста река, която „сигурно ври от мряна“, както вещо прецени Васил.
Баба Гана ни срещна на портата и веднага се затюхка каква нечакана радост, какви скъпи гости, какво да ни нагости и къде да ни постила за нощеска. После дръпна Тошо настрани:
- Да ви сложа тримата в голямата стая, майко, ама знам ли. Туй момиче да не му стане нещо криво. Да не е някое добро момиче…
- Спокойно, бабче – засмя се Тошо – не е добро момиче. Ние сме си приятели и сме си свикнали. Ти виж някое пиле дали няма хатър да ляга под ножа.
Скоро взе да мръква. Зеленото по баирите се издължи и стана виолетово под залеза. Птичи гласове огласиха дола и припнаха нагоре, като нарязаха тишината на тънки прозрачни ленти. От отсрещния баир викна съседката:
- Ганооу!
- Ай, ма, оу! – върна като ехо бабичката, като си притури шепите на устата.
- Колку тий часът, ма?
Баба Гана беше единствената с часовник в празнотията наоколо, ама и той беше останал само с една стрелка. Тая, малката. Та тя го погледна внимателно през очилата, замисли се за кратко и викна към отсрещния баир:
- Къде шест ще да е!
Бяхме явно огладнели, тутманикът вдигаше пара, опитахме и от върлата сливова ракия на Тошо на дядо му, дето я кътал за сватбата му, ама така и не дочакал. Баба Гана все притуряше по още нещо на масата, че „я кви сте хилави дéца, как ше лекувате други хора, бре“. А от тутманика и за из път ни сложи – да не изгладнеем нещо.
На сутринта момчетата натъкмиха въдиците и се спуснахме към реката. Ловихме, цамбуркахме, слънцето се смя и то, като се подхлъзваше по гладките мокри камъни и се потапяше в бързея. Накрая Васил взе и под камъните да бърка за риби, а ние ги вардехме отстрани. Само че му се заби нещо остро под нокътя и пръстът бързо се поду. До следобед вече беше синкав и почти двоен и тръгнахме да търсим фелдшерката. В лечебницата бяха седнали две бабички да им мери кръвното, а горският тъкмо беше донесъл един цял суджук благодарност. Настанихме се тримата в тясната манипулационна, хем страхливи, хем за бъдещи лекари се представяме. А фелдшерката превързва пръста на Васил и се смее:
- Абе, момче, на баба си Гана си се метнал. Люта на рани, та знае ли се. Лани като я клъвна петелът, ръката ѝ посиня, не можеше да я мръдне цяла седмица. Та и ти като нея. Че и главата си ѝ откъснал.
А Тошо мълчи, подсмихва се и даже не я поправя. Приятел е това, ако трябва – и за заместник внук става.