top of page
Image by Josh Hild

 

Пианистът

 

Тази вечер беше тържественият концерт в читалище „Развитие 1870“, отбелязващ 80 години от основаването му. То беше гордостта на севлиевци, тяхното си място, прислонило малки и големи в един по-чист и по-възвишен духовен свят.

Във фоайето беше подредена многоцветна изложба от рисунки, пластики, дърворезби и шевици. Деца и младежи пяха, свириха и танцуваха, рецитираха стихове, балерините и фолклорният ансамбъл превърнаха сцената в празнично пано.

 

Накрая се представиха и талантите от музикалната школа, класа по пиано. Когато и последните аплодисменти заглъхнаха, Захари внимателно спусна капака на пианото и го погали с ръка. Толкова дълго се беше готвил да изсвири днес „Любовните мечти“ на Лист, най-романтичната и любима негова творба.  Почуства странен прилив на щастие.

 

Директорът на читалището го потупа бащински по гърба. После го помоли да се отбие за малко в неговия кабинет – двама души искали непременно да се запознаят с него.

Когато момчето влезе смутено в кабинета, от столовете до прозореца се изправиха двама мъже. Костюмирани, официални, усмихнати сдържано.

- Чухме те тази вечер, блестящо изпълнение. Много си добър за възрастта си.

Захари се засмя и трапчинките на бузите му направиха лицето му по детински радостно. Макар и вече 19-годишен, имаше излъчването на хлапак, някак подвластен на емоциите си все още, прям и искрен.

- Това е любимо мое произведение, на любим композитор, вложих сърцето си – каза, зачервен от неочаквания интерес.

- Аз също много обичам Лист – обади се единият от мъжете. Наричали го Паганини на пианото. Но харесвам също и Шопен. Особено валсовете и ноктюрните.

 

Другият мъж и директорът се извиниха, че имат някаква неотложна среща в салона и Захари остана сам със събеседника си в директорския кабинет.

- Но защо стоим така прави, като наказани, заповядай – разполагай се – непознатият го покани да седне с усмивката на любезен домакин.

 

Захари седна сковано на един от столовете. Все още не разбираше за какво е извикан.

- Казвам се Матю Камбуров. Познавам семейството ти. Майка ти е изключителна жена – одухотворена, фина, интелигентна. Колко жалко, че напоследък толкова боледува...

Захари отвори уста да каже нещо, но реши да замълчи. Не знаеше какво точно да коментира за майка си.

Семейството преживяваше трудни дни. Баща му, до вчера проспериращ адвокат, беше изпратен в лагер, наречен трудово-възпитателно общежитие, беше със спрени завинаги права за работа и едва свързваха двата края. Майка му, на ръба на възможностите си, бродираше копринени пеперуди върху калъфки за възглавници. Не го допуснаха да се запише студент и Захари започна работа в един завод в града. Но заплатата му на шлосер не стигаше за нищо. Нито за храна и лекарства, нито за малката му сестра, още ученичка.

Но какво точно имаше предвид този непознат? И защо го беше извикал тук?

 

- Ти си интелигентен млад човек, навярно си запознат със сложната международна обстановка, със сблъсъците между комунизма и капитализма, с усилията, които се полагат да се сложи край на неправдата между хората. И знаеш, че нашата социалистическа младеж е тази, която е призвана да доведе до успешен край борбата за възтържествуването на новия прогресивен строй.

Захари облиза устните си. Устата му се изпълни с горчива слюнка. Но успя да го каже.

- Знам, интересувам се. Вярвам в това.

Мъжът извади цигара. Повъртя я между пръстите си и продължи.

- Нашите младежи са нашето кредо. С нежните си пръсти хем свирят Шопен, хем дърпат конците на световната революция.

Дръпна от цигарата и издиша сякаш с въздишка.

- Твоят баща може да е сгрешил, но ти не бива да изкупуваш греха му.  Пътят ти е друг. Твоят дълг е да помогнеш. С възможностите и силите си. Ти можеш да помогнеш на баща си да бъде освободен скоро, да спасиш семейството си, а и да си полезен на родината си.

 

Захари пое дълбоко въздух.  Тънката струна на надеждата в сърцето му изви задавен от тъга минорен тон.

- Аз работя сега много в завода. Мога да поема още работа. Мога да поема нощни смени. Мога...

- Не е нужно толкова много. Просто ще ни докладваш за някои нередности. Ще наблюдаваш. Ще ни информираш. А в замяна ние ще пуснем баща ти да си дойде вкъщи. Да си стъпи на краката и да започне нов живот. А майка ти да може да се лекува с каквото е потребно.

Захари чу в главата си бумтенето на финалния акорд. Виваче беше. И форте. Силно и единствено. Като предчувстван край на симфония. Пред очите му изплува образът на баща му – отслабнал, прегърбен, смален.

- Съгласен съм. Каквото кажете.

 

Мъжът измъкна от чантата си едни документи. Декларация за зачисляване.

Агент „Лира“ пишеше там.

bottom of page